משרד הבריאות, לימודי רפואה בחו"ל ומה שביניהם

לימודי רפואה בחו"ל הופכים לנפוצים יותר ויותר- ועם סיום הלימודים, מזכים את הסטודנטים בדיפלומה הנחשקת, התעודה אשר עבדו קשה עבורה. אבל, כדי להיות רופא בישראל, יש צורך להכרה של משרד הבריאות בלימודי הרפואה בחו"ל. משרד הבריאות מכיר בלימודי רפואת שיניים, רפואה כללית ובלימודי רוקחות במדינות השונות מסביב לעולם, בתנאי שמסלול הלימודים והסטודנט עצמו, עומדים בתנאים אותם הגדיר אגף רישוי מקצועות רפואיים.  

כמה שנים לומדים רפואה בחו"ל?

משך לימודי רפואה בחו"ל משתנה בהתאם לסוג הלימודים ותוכנית הלימודים בה בחר הסטודנט. לרוב, מדובר בתוכנית לימודים של כ- 5-6 שנים, לא כולל הסטאז'- ההכשרה המעשית. כמו כן, קיימות תוכניות השלמה במסלול ארבע שנתי, לסטודנטים בעלי תואר ראשון מאוניברסיטאות מוכרות ובתחומים מסויימים, אשר השלימו את קורסי הבסיס הנלמדים בשנים הפרה-קליניות בלימודי רפואה.

להכרה של משרד הבריאות בלימודים: כמה זמן לומדים רפואה בחו"ל?

ללימודי רפואה בחו"ל המוכרים על-ידי משרד הבריאות, שנות לימוד והיקף שהינם שווי ערך ללימודי רפואה בישראל. כלומר, משך לימודי רפואה כללית פרונטליים, ללא סטאז'- שש שנים, ולימודי רפואת שיניים פרונטליים, ללא סטאז'- חמש שנים. גם הסילבוס של תוכניות הלימודים שיזכו להכרה של משרד הבריאות יהיה זהה לסילבוס המקובל בישראל. 

בנוסף למשך הלימודים, מומלץ לעבור על התנאים להכרה בלימודי רפואה בחו"ל, המפרטים גם על מקרים של הפסקה בלימודים, לימודי רפואה במסלולי השלמה, לימודים ביותר ממוסד אחד ועוד.

אחוז עוברי בחינת הרישוי בישראל אחרי לימודים בחו"ל
אחוז עוברי בחינת הרישוי בישראל אחרי לימודים בחו"ל

שינויים בהכרה של לימודי רפואה בחו"ל

בשנת 2019 החמיר וקבע משרד הבריאות כי סטודנטים לרפואה שהחלו את לימודיהם בחו"ל, יוכלו לגשת לבחינה הממשלתית ברפואה בישראל ולעסוק ברפואה בארץ, בתנאי שלמדו במוסדות לימוד ממדינות ה- OECD כמו גם במוסדות לימוד שהוכרו על-ידי ה- WFME (הפדרציה העולמית לרפואה) או מוסדות לימוד בהם הוכרו הלימודים הקליניים על-ידי גוף מוכר אחר. בקשותיהם של בוגרים ממוסדות לימוד שאינם עומדים בקריטריונים לגשת לבחינה הממשלתית לרפואה בישראל יידחו.

אוניברסיטאות מוכרות בסלובקיה, פולין וקפריסין

התוכנית לרפואה כללית והתוכנית ללימודי רפואת שיניים באוניברסיטת UPJŠ בסלובקיה, והתוכנית ללימודי רפואת שיניים באוניברסיטת EIC בקפריסין– הן מבין התוכניות הפופולריות בקרב סטודנטים ישראלים רבים. IMS רפואה גאה ללוות סטודנטים חדשים מדי שנה- רופאי העתיד, אל ספסל הלימודים בתוכניות אלה! הלימודים מוכרים על-ידי משרד הבריאות, מתקיימים בשפה האנגלית- ואף שכר הלימוד ועלויות המחיה אטרקטיביים ביותר. לימודי רפואה באוקראינה,

לימודי רפואה ברומניה ולימודי רפואה במולדובה היו מדינות פופולרים בשנים האחרונות, אך אחוז הבוגרים העוברים את בחינות הסטאז' והבחינה הממשלתית עומד על כ-25%- 24% בלבד, ועם השינויים החדשים נראה שלא יהיה אפשר להתחיל את לימודי הרפואה במדינות אלה (ראו סעיף מדינות מוכרות). ללימודי רפואה בסלובקיה לעומת זאת, אחוז הבוגרים העוברים את הבחינות עומד על כ-64%, מבין הגבוהים באירופה:

אחוז מעבר בבחינות הרישוי לרפואה
אחוז מעבר בבחינות הרישוי לרפואה

משרד הבריאות אוניברסיטאות מוכרות ללימודי רפואה בחו"ל

באתר משרד הבריאות ניתן להתעדכן בכל עת ולקבל את כל המידע לגבי התנאים, הכללים וכל הקשור באוניברסיטאות מוכרות ללימודי רפואה בחו"ל.

עדיין לא בחרתם איפה ללמוד? IMS רפואה

הצוות של IMS רפואה כאן בשבילכם. מאז שנת 2005 אנו מלווים סטודנטים לרפואה בחו"ל מרגעי ההתלבטות הראשוניים, דרך ההרשמה והקבלה, עד לאוניברסטאות הנחשבות באירופה- ואפילו במהלך הלימודים! נשמח לספר לכם עוד על התוכניות ומסלולי הלימודים שלנו, המוכרים כולם על-ידי משרד הבריאות. מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת למידע נוסף.

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אליכם

firstname
lastname